Mowa ciała szwedzkich royalsów

Co oznacza, kiedy księżna Wiktoria przechyla głowę na bok? Dlaczego książę Daniel trzyma ręce skrzyżowane na piersi? O znaczeniu najczęściej spotykanych gestów wśród członków szwedzkiej  rodzinnych królewskiej wypowiada się aktorka oraz znawczyni mowy ciała Mi Ridell.

Nie ma takiego dnia, w którym to przedstawiciele rodu Bernadotte nie pokazywaliby się publicznie. To mogą być okoliczności, w których większość z nas czuje się niepewnie, co przejawia się w mowie ciała. Według Ridell, szwedzka rodzina królewska potrafi panować nad fizycznym wyrażaniem emocji, zgodnie z obowiązującą dworską etykietą. Ważna jest również atmosfera, którą roylasi wytwarzają. W obecności królowej Sylwii każdy czuje się wyjątkowo oraz odczuwa wrażenie, jakby cała uwaga żony obecnego króla była skierowana tylko na drugą osobę. Nic jednak nie przebije życzliwości księżnej Wiktorii, która ciepłym uśmiechem
i ciekawskim spojrzeniem zaskarbiła sobie przychylność Szwedów. Jej zasłuchanie
i zaangażowane wyraża kilkoma gestami. Jeżeli przechyla głowę na bok, znaczy że jest pewna sytuacji, w której się znajduje. Często można jednak spotkać następczynię tronu z rękami schowanymi za plecami. Jest to gest powszechnie uważany za pokazanie mówcy przewagi nad nim lub kiedy coś się ukrywa (to jeszcze przejaw prehistorycznego zachowania człowieka, kiedy chował za sobą broń przed nieświadomą niczego ofiarą). Nawet mąż księżniczki, książę Daniel, przyłapywany jest od czas do czasu  ze splecionymi za plecami rękami. Ridell wyjaśnia to kopiowaniem swoich przyzwyczajeń przez obu małżonków, którzy naśladują siebie nawzajem. Księcia Daniela można najczęściej spotkać w pozie ze skrzyżowanymi na piersi rękami. Podstawowe znaczenie takiej postawy odnosi się do pozycji zamkniętej, obronnej przed zbliżającym się zagrożeniem. Współcześnie w niektórych kontekstach wyraża zainteresowanie tym, co druga osoba ma do powiedzenia.

  1. Księżna Wiktoria z mężem księciem Danielem oraz córką Stellą

Ekspertka podaje przykłady trzech najczęściej spotykanych gestów obecnych wśród członków szwedzkiej dynastii:  

– gest złączonych opuszków palców w piramidę zwany „steepling” – uważany jest za przejaw poczucia bezpieczeństwa;

– skrzyżowane ręce na piersi, głowa przechylona pod kątem i uśmiech na twarzy to oznaka słuchania rozmówcy;

– łapanie się za szyję i poprawianie krawatu to popularne zachowania, występujące
w stresujących sytuacjach oraz kiedy czujemy się niezręcznie.

W kwestii zachowania samego króla, czasami wydaje się być niedostępny, jednak taką postawę przełamuje uroczy śmiech koronowanej głowy, np. kiedy król widzi że ktoś ma poczucie humoru lub dostrzeże coś zabawnego, wówczas bez ogródek zaczyna się śmiać.
U skandynawskich royalsów widać także bezpośredniość i brak skrępowania. W zachowaniu królowej Szwecji, złapanie za rękę drugiej osoby jest czymś zwyczajnym.


2. Król Karol XVI Gustaw z królową Sylwią

Postawy księcia Filipa i jego małżonki Zofii są możliwe do zauważenia w mniej formalnych sytuacjach, przez co są bardziej naturalne i swobodne. Zofia jest czarująca, naturalna i emanuje pozytywną energią. Księżna Värmlandu znana jest z utrzymywania kontaktu wzorkowego
z odbiorcą oraz szczerego uśmiechu. Zofia określana jest jako gwiazda mowy ciała (Stjärna på kroppsspråk), bowiem najlepiej spośród wszystkich członków królewskiej rodziny poradziła sobie z opanowaniem sygnałów wydawanych przez własne ciało.

  • Książe Filip z żoną księżną Zofią i dziećmi: Gabriel i Aleksander

Z kolei Ci, którzy odcięli się od królewskiego blichtru i wystawiania na publiczną opinię, również przejawiają pewne specyficzne cechy mowy ciała. Księżniczka Magdalena rekompensuje swoją wstydliwość zachowaniem męża – Christopher O’Neil. Małżonek często odczuwa niepokój związany z dworskimi obowiązkami i nie raz próbuje szukać pomocy
u księżniczki. Co do Magdaleny, królewski niepokój wynika z szerokiego uśmiechu i oczu, które nie śmieją się równolegle do całej twarzy. To wynika z tego, że nasz naturalny uśmiech jest chwilowy, zaś rodziny królewskie uczone są, aby uśmiechać się długo i nienaturalnie, a do tego jakby było mało, muszą kontrolować swoje ciało. Nie dziwi fakt, że królewscy przedstawiciele czują się niewygodnie i niezręcznie.

  • Księżniczka Magdalena z mężem Christopherem O’Neill

Chociaż królewska rodzina posiada w swoim otoczeniu specjalistów od etykiety dworskiej, coachów i ekspertów do relacji z mediami, największe wyzwanie to opanowanie nieświadomych gestów i ruchów własnego ciała. Ridell wspomina, że nie należy oceniać dokładnie  każdego gestu, bowiem zależy on od kontekstu danej sytuacji.

Przetłumaczyła i opracowała: Mgr Barbara Bieniek (UŚ).

Tekst powstał na bazie artykułu ,,Vad betyder kungafamiljens kroppsspråk?’’, opublikowany w ,,Svensk dam’’, nr 7, 11 – 17.02.2021.

Zdjęcia:

  1. Stylowi rodzice i dziecko: królewski chrzest córki księżniczki Victorii,

https://kobieta.dziennik.pl/moda-na-topie/galeria/391580,ksiezniczka-victoria-i-ksiaze-daniel-chrzest-estelle.html,ksiezniczka-victoria-i-ksiaze-daniel-chrzest-estelle.html(dostęp:12.02.2021).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s